Gyógynövény: Rezgőnyárfa

2025.07.09

 Főleg hegyvidékeken elterjedt, kevésbé vízigényes nyár faj. Törzse fehéres, sima, de a fehér nyárnál kevésbé fényes. Levele tojásdad vagy szív alakú, alig hullámos szélű, fonáka zöld. Pionír faj, bolygatott területeken, vágásokban hamar megjelenik. Gyorsan nő, de rövid életű. Hamar odvasodik, ami a harkályok, és rajtuk keresztül a többi odúlakó madár számára tökéletes élőhelyet teremt. Gyökérsarjakat nevel, ezekkel terjed. Ha egyszer megtelepedett, akkor sarjaival gyorsan kolóniákat hoz létre. Kétlaki, mint ahogy az összes többi nyárfa is. A rettegett tavaszi nyárfapihe 'havazást' csak a nőivarú egyedei produkálják, ezért a hímivarú, porzós példányokat nyugodtan lehet ültetni ott is, ahol félünk a pihétől. Gyökérsarjról szaporítva az ismert porzós példányokat bárhova ültethető a pihék veszélye nélkül.

Alkalmazása:

Díszfaként a fehér nyárhoz hasonlóan nagyon mutatós, és a többi nyár fajnál valamivel kisebb, 15-25 méterre nő meg. Gyorsan nő, de a törzse ritkán egyenes, ezért valódi faanyagként nehezen használható. A nemes nyárakkal szemben ez mindenképpen hátrány. Erdészeti telepítésekben alig használják. Nagy előnye viszont, hogy őshonos, ezért a rovarvilág jobban tudja hasznosítani (a nemes nyárak amerikai és európai fajok hibridjei, élőhelyként kevésbé értékesek). A nyárfák (és a fűzek) kérge szalicint tartalmaz, ami szalicilsavra bomlik az emberi szervezetben. A szalicilsav az aszpirin hatóanyaga. Ezért a nyárfa kérgét természetes aszpirinként régóta használják gyulladáscsökkentőként, lázcsillapítóként, reumás fájdalmakra, menstruációs fájdalmak enyhítésére. Igénytelensége és gyors növekedése miatt kiváló támogató fa. Gyorsan megteremti az erdei mikroklímát. Sarjművelésre is alkalmas, rendszeresen visszavágva nagy zöld tömeget képez, mulcs termelésére tökéletes. Fája puha és gyorsan korhad, ami használati tárgyak készítésekor problémát jelent. Viszont nagyon jól komposztálható, tökéletes talajjavító. A többi nyár fajnál szárazságtűrőbb, viszont a meszes talajt nem szereti. Szélsőségesebb körülmények között is megél, száraz hegyoldalakban is ültethető. Megfelelő helyen gyorsan nő. A gyökérsarjak képzésére oda kell figyelni, mert ezek gyomosíthatnak ha olyan területre került ahol ez nem kívánatos. Sokféle rovarnak nyújt otthont a levelein és a gyorsan pusztuló faanyagán egyaránt. Hamar odvasodik, a harkályok is kedvelik. Ezért nagyon értékes élőhelyet jelent.

Adatok

Virágzási idő március

Hasznosítás dísznövény, gyógynövény, rovarcsalogató

Fényigény félárnyék, napos

Gyökérzet szívgyökér

Magasság 10 m felett

Növény típusa fásszárú

Talajigény agyag, bármilyen, homok, meszes, terméketlen

Vízigény átlagos, nedvességigényes,

A lombozat a legkisebb szellőre is megremeg. Ezt az állandó remegést a szokatlan hosszúság és a levélnyél lapos formája okozza, és bár mindegyik fajnál jelen van, a legjobban a rezgő nyár (Populus tremula) esetében figyelhető meg. Minden nyárfa kétlaki növény. A hím ivarú borvörös, hernyóalakú porzós barkák, melyek beborítják a csupasz fát, és áprilisban beszórják a földet, éppen annyira megragadóak, mint nyáron a női ivarú, összezsúfolt, gyapjas magfüzérek.


A nyár fája puha, világos, fehér vagy halványsárga, szárazon tartva tartós, törzse, akárcsak a többi gyorsan növekedő vízparti fa kérge, repedezett.

A nyárfa jellegzetességei a pelyhes hajtások, levélnyele hosszú, a levelek a hajtásokon szív alakúak, hegyesek, de nem fogazottak. Az ágakon található levelek kerekdedek, befele hajló fogazattal, fiatal korukban minden levél fonákja bársonyos, de idővel kisimul.

A rügyek kissé ragadósak, a női jellegű barkákban a virágok összezsúfoltak. A karéjos barkahéj fogazata szőrös, a két bibe két egyenesen álló részre osztódik, a hím ivarú barka hónaljában általában 8 porzó található.

A nyárfa nem egy nagyméretű fa, habár a Howard kastélynál, Yorkshire-ben feljegyeztek egy példányt, melynek magassága 40 m, egyet pedig a Bothwell kastélynál, Renfrewshire-ben, mely az ágak szétterjedésével 36 m volt. Ez utóbbi fa 80 éves volt, igaz a fajra nem jellemző a hosszú élet, az összes nyárfa fajra jellemző az elkorhadás, mivel a szél letépi az ágakat, és különböző rovarok is könnyen megtámadják. A fa öregedésével a vízszintes ágak lelógnak. A friss hajtások általában pirosas színűek, feltűnő barnás szőrzettel. A hajtások és a gyökérsarjak lehetnek fehéres deresek, de más fajokkal ellentétben soha nem bolyhosak.


Mint minden más fa, mely sok helyen megtalálható, a nyárfát is, annak ellenére, hogy nem tartják jó faanyagnak, nagyon sok mindenre felhasználják. Főképp Észak- és Kis-Ázsiában található meg, Oroszországban a Fehér tengertől a Kaukázusig nagyon elterjedt, Észak-Afrikában, Dél Európában egyaránt megtalálható, Írországban őshonos, az egészen északon található, Sutherland-ben is fellelhető.

Habár sok nyárfa féle létezik, a legtöbb vidéken két rokonfaj képviseli a nyárfát, a Populus tremuloides és a Populus grandidentata. A Populus graeca szintén amerikai faj. Kérgét cserzőanyagként használják, faanyagát pedig esztergályozásban és kádármunkában, de készítenek belőle facipőt és puskapor szenet is.

A nyárfa régebben nagyon értékes volt. V. Henrik idején megszavaztak egy olyan törvényt, mely szerint csakis nyílvessző készítésére használhatják fel, aki facipőt készített belőle 100 shilling büntetést kellett fizetnie. A törvény hatályban maradt I. Jakab uralkodásáig.

A hódok elsődleges táplálékforrása a nyárfa kérge, azt nyalogatják, de őzek, kecskék, juhok és marhák is a nyárfa leveleit szeretik a leginkább.

Ezt a fát népiesen asszony nyelvnek is hívják az angolszász vidékeken utalva arra, hogy úgy mozog a fa levele, mint a pletykás nő nyelve, aki mindig beszél. A legenda szerint a Sátán azt mondta, hogy a nők olyanok, mintha nyárfa levél lenne a szájukban, amikor beszélnek.

A görög nyelvben az aspis szó, kerek pajzsot jelent, innen ered a fa elnevezése is.

A rezgő nyárt evezők készítésére, vízikerék lapátok, sebészeti rögzítő sínek, és pajzsok készítésére használták.

A rezgőnyárról azt tartották, hogy a fa úgy reszket, mint amikor a fájából a keresztfát készítik. Továbbá ez volt az egyetlen fa, ami nem hajtott fejet az elhaladó kálváriai menet előtt.

Egyes vidékeken úgy gondolták, hogy az ASPEN-Rezgőnyár átkozott. Mások viszont pont az ellenkezőjét hitték. Úgy vélték, hogy áldott és ezért készítettek belőle rágókát a gyerekeknek, amikor jött a foguk.

Úgy tartották, hogy ha a fát a ház bejáratának közelébe ültetik, akkor az, távol tartja a tolvajokat.

Egy másik legenda szerint, ha a nyárfa leveléből készült koszorút tettek a fejükre, akkor az, védelmet nyújt a viselőjének a túlvilágiak látogatása esetén, illetve elriasztja őket, ezért találhattak néha az ősi sírokban ilyen koszorúkat.

Fitoterápia: ASPEN-Rezgőnyár

A rezgőnyár kérge szalicilátokat, (a nyír és fűzfában szintén megtalálható), a rokonvegyület populint, és szalicilsav származékot, szalicint tartalmaz.

Az ASPEN-Rezgőnyár kérgét, hagyományos népgyógyászatban váltóláz kezelésére használták. Az előbb felsorolt hatóanyagok miatt. A szalicilátokat napjainkban is alkalmazzák a gyógyászatban, acetil-szalicilsav vagy közismert nevén Aspirin formájában.

Levélnyele lapos, és rugalmas közel vannak a levél lemezhez, ami a fára olyannyira jellemző zizegő, rezgő levélmozgást okoz. Ez lehet az oka annak, hogy malária kezelésére is használták, ami gyakran erős hidegrázással és borzongással, vacogással jár együtt, ami emlékeztet a levelek reszketésére.

Hatóanyaga: populin

A kéreg szalicilátokat, (a nyír és fűzfában szintén megtalálható), a rokonvegyület populint, és szalicilsav származékot, szalicint tartalmaz.

Populin

A populin az aromások nagy csoportjába tartozó vegyület; képlete C13H17 (C7H5O)O7, amely a rezgőnyár (Populus tremula) és néhány nyárfaféle leveleiben és kérgében található és azokból forró vízzel kivonható. Kis prizmákban kristályosodó, édes ízü test, és alkoholban könnyen oldódik. Lúgok behatására szalicin és benzoesav, savak behatására pedig benzoesav, szaliretin és glükoz képződik belőle.

 A nyárfa kérge – különösen a rezgő nyárfa (Populus tremula) és a fekete nyárfa (Populus nigra) – nemcsak antibakteriális és gyulladáscsökkentő, hanem számos más gyógyhatással is rendelkezik, amelyeket a népi gyógyászat és a modern fitoterápia is elismer.

 A legfrissebb kutatások a rezgő nyárfa (Populus tremula) kérgéről több irányból közelítik meg a növény gyógyászati és ipari potenciálját. Íme néhány izgalmas fejlemény:

🔬 1. Fitokémiai összetétel és gyulladáscsökkentő hatás

  • A kéreg szalicilsav-származékai (pl. szalicin, tremulacin) továbbra is a kutatások fókuszában állnak, mivel ezek természetes alternatívát kínálnak a szintetikus fájdalomcsillapítókra.

  • Egyes tanulmányok szerint a rezgő nyárfa kivonatai COX-2 enzim gátló hatással bírnak, ami a gyulladásos folyamatok csökkentésében kulcsfontosságú.

  • Vizsgálják a flavonoidok és fenolos vegyületek antioxidáns aktivitását is, amelyek hozzájárulhatnak a sejtvédelemhez és az öregedés lassításához.

🧪 2. Antibakteriális és antimikrobiális tulajdonságok

  • A kéregből készült kivonatok hatékonynak bizonyultak több baktériumtörzs (pl. Staphylococcus aureus, E. coli) ellen is.

  • Ez különösen ígéretes a természetes fertőtlenítőszerek és sebkezelő szerek fejlesztésében.

🧱 3. Ipari és környezetbarát felhasználás

  • Egy magyar kutatás szerint a nyárfa kérge – megfelelő aprítás és tömörítés után – kiváló hőszigetelő anyagként használható, akár építőipari célokra is.

  • A kéreg alacsony hővezetési tényezője és nagy rosttartalma miatt környezetbarát alternatívát jelenthet a szintetikus szigetelőanyagokkal szemben.

🌱 4. Fenntarthatóság és ökológiai szerep

  • A rezgő nyárfa kérge és gyökérsarj-képző képessége miatt fontos szerepet játszik az erdők regenerációjában.

  • A klímaváltozás hatásait vizsgáló tanulmányok szerint a faj ellenállóbb lehet bizonyos stresszhatásokkal szemben, mint korábban gondolták

🌡️ 1. Lázcsillapító hatás

  • A kéregben található szalicilsav-származékok (pl. szalicin) hasonlóan hatnak, mint az aszpirin.

  • Enyhítik a lázat, fejfájást és influenzaszerű tüneteket.

💪 2. Fájdalomcsillapító és reumaellenes

  • Kiváló természetes fájdalomcsillapító, különösen:

    • ízületi gyulladás

    • reuma

    • hát- és izomfájdalmak esetén

  • A hatás a COX-2 enzim gátlásán keresztül valósul meg, ami csökkenti a gyulladásos mediátorokat.

💧 3. Vizelethajtó és méregtelenítő

  • Segíti a húgysav kiválasztását, ezért köszvény és vesekő megelőzésére is használják.

  • Támogatja a vese és hólyag működését, enyhíti a húgyúti gyulladásokat.

🧬 4. Antioxidáns és sejtvédő

  • A kéreg flavonoidjai és fenolos vegyületei semlegesítik a szabad gyököket, így:

    • lassítják az öregedési folyamatokat

    • támogatják a sejtek regenerációját

    • csökkenthetik a krónikus betegségek kockázatát

🧴 5. Bőrgyógyászati alkalmazások

  • Külsőleg alkalmazva:

    • aranyér, ekcéma, napégés, fagyás kezelésére

    • nehezen gyógyuló sebek fertőtlenítésére

  • A kéregből készült kenőcsök gyorsítják a sebgyógyulást és csökkentik a gyulladást.

🧘 6. Nyugtató és stresszoldó hatás (közvetett)

  • Bár nem klasszikus idegnyugtató, a fájdalom és gyulladás csökkentésével javítja a közérzetet, segíti az alvást és a relaxációt.

Ha szeretnéd, készíthetek egy komplex házi teakeveréket vagy kenőcsreceptet, amely több gyógyhatást is ötvöz. Vagy nézzük meg, hogyan kombinálható például fűzfakéreggel, csalánnal vagy zsályával a még erőteljesebb hatás érdekében.

Antibakteriális hatásmechanizmus

  • A kéregben található szalicilsav-származékok (pl. szalicin, populin, tremulacin) gátolják a baktériumok szaporodását, különösen a gyulladásos folyamatokban érintett kórokozók esetén.

  • Fenolos vegyületek és flavonoidok (pl. kvercetin, apigenin) sejtfal-károsító és antioxidáns hatásúak, így segítik a fertőzések leküzdését.

  • A kéregből készült kivonatok gátolták a Staphylococcus aureus és az E. coli növekedését laboratóriumi körülmények között.

💊 Gyakorlati alkalmazások

Felhasználási forma Célzott hatás
Teaként vagy tinktúraként Húgyúti fertőzések, hólyaghurut, torokgyulladás
Borogatásként / kenőcsként Nehezen gyógyuló sebek, aranyér, napégés, bőrfertőzések
Lábfürdőként Lábizzadás, gombás fertőzések enyhítése
Gargarizáló oldatként Szájüregi gyulladások, afták, torokfájás

🧬 Kutatási érdekességek

  • A nyárfarügyek és kéreg kivonatai antibiotikus hatásúak, és vese- vagy hólyaggyulladások esetén is hatékonynak bizonyultak.

  • A gyógyszeripar kenőcsöket is fejlesztett nyárfakéreg-alapú hatóanyagokkal, amelyek fagyás, napégés és bőrirritációk kezelésére szolgálnak.


Bach virágterápia szerint:

ASPEN-Rezgőnyár : "Meghatározhatatlan, ismeretlen félelem, amelyre nincs magyarázat vagy indok. Rettegés egy valamilyen bekövetkező borzalmas dologtól, de pontosan nem tudni, hogy mi az. Ezek a határozatlan, megmagyarázhatatlan félelmek kísérthetnek nappal és éjszaka. Az ettől szenvedők gyakran félnek elmondani problémájukat másoknak." – Dr. Edward Bach

Ez egy olyan félelem, aminek igazán nem tudjuk megmondani az okát. Olyan sejtelmes érzés, amikor rossz az előérzetünk, de nem tudunk értelmes magyarázatot adni rá. Mindenre össze rezzenünk, szoktuk is mondani, hogy: Reszket, mint a nyárfa levél

🌿 Belsőleges alkalmazások

Felhasználás Célja
🔹 Tea / főzet - Lázcsillapítás<br>- Hólyaghurut, húgyúti fertőzés<br>- Reumatikus fájdalmak<br>- Emésztési panaszok, étvágytalanság
🔹 Tinktúra / alkoholos kivonat - Koncentráltabb gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatás<br>- Főleg mozgásszervi vagy idegi eredetű problémáknál használatos
🔹 Por / kapszula - Kúraszerű fájdalomkezelés, pl. ízületi panaszok esetén<br>- Növényi alternatíva az enyhébb NSAID-szerekre

🧴 Külsőleges alkalmazások

Forma Alkalmazás
💧 Főzetes borogatás - Ízületi gyulladásra, zúzódásra, húzódásra
🧴 Krém / kenőcs - Aranyér, fagyás, bőrgyulladás, ekcéma<br>- Napégés, bőrirritáció enyhítése
🛁 Gyógyfürdő-adalék - Teljes test ellazítására, reumatikus panaszok enyhítésére<br>- Láz esetén izzasztóként

⚗️ Egyéb hagyományos vagy alternatív alkalmazások

  • 🧬 Antibakteriális szerként: kisebb fertőzések esetén belsőleg és külsőleg is

  • 💊 Természetes szalicilsav-forrásként: nem szintetikus aszpirinpótlásként működhet

  • 🔄 Más növényekkel kombinálva: pl. csalánnal, fűzfakéreggel, kamillával még erősebb hatású készítmények alkothatók

Hatóanyagai hasonlóak a fehér fűz kérgéhez, amelyből az aszpirin is származik.

🔬 Hatóanyagok:

  • Szalicin – a szalicilsav természetes előanyaga, gyulladáscsökkentő

  • Populin és tremulacin – glikozidok, amelyek antibakteriális és fájdalomcsillapító hatásúak

  • Flavonoidok – antioxidáns tulajdonságokkal

  • Illóolajok – például kariofillén, enyhe fertőtlenítő hatással

🧪 Gyógyászati felhasználás:

Felhasználási forma Alkalmazás
Teaként (belsőleg) Láz, megfázás, reumatikus fájdalmak, hólyaghurut, húgyúti fertőzések
Főzet vagy kivonat Ízületi gyulladások, izomfájdalmak enyhítésére
Krémek, kenőcsök Aranyér, fagyás, napégés, bőrgyulladások
Fürdőadalék Reumás panaszok, izomlazítás céljából

☕ Teakészítés javaslat:

  1. 1 teáskanál szárított, aprított kérget

  2. 2,5 dl forrásban lévő vízzel leönteni

  3. 10–15 percig lefedve áztatni

  4. Leszűrve, langyosan fogyasztani – napi 2–3 csésze ajánlott kúraszerűen

A starlife cég természetesen a rezgőnyárfa levél kérgét is hasznosnak találta, és felhasználta

Starlife CHLAMYNYL STAR 60 kapsula 62g

A Starlife cég termékeit megveheted 25%, 50%, vagy 65% kedvezménnyel is. Keress és elmondom hogyan: +36707703025 Kedvezmény  65%: 9 240 Ft , Kedvezmény 50 %: 13 200 Ft , Kedvezmény 25 %: 19 800 Ft A CHLAMYNYL STAR a hagyományos népi gyógyászatban régóta használt gyógynövényekből összeállított termék.   Javasolt adagolás 2 kapszula 2× naponta. Összetétel Összetevők 4 kapszula: Populus trenula linne (rezgő nyár, kéreg, kivonat 10:1) 6.000 mg; emulgeáló: mikrokristályos cellulóz; tömegnövelő: dikalcium-foszfát; Sanguisorba officinalis (őszi vérfű, kivonat) 1.000 mg; Tabebuia serratifolia (Lapacho, Pau D'Arco, kéreg) 600 mg; Filipendula ulmaria (réti legyezőfű) 400 mg; Carica papaya (papaja, por) 400 mg; Uncaria tomentosa (Cat's Claw, "macskakarom", kéregpor) 200 mg; Bacopa monnieri (brahmi) 160 mg; sűrítő anyag: modifikált cellulóz; stabilizátor: keresztkötésű nátrium-karboxi-metil-cellulóz; habzásgátló anyag: sztearinsav; Salix alba (fehér fűz; kéregpor) 60 mg; Alnus glutinosa (enyves éger; kéreg) 60 mg; csomósodást gátló: magnézium-sztearát, szilícium-dioxid; propolisz 40 mg; szelén (L-metionin-szelenát) 200 µg (364 % napi bevitel referenciaértéke). Megjegyzés a kivonatokat tartalmazó termékekhez: A hatóanyagok mennyiségében való gyorsabb tájékozódás érdekében a kivonatok tényleges (eredeti) mennyiségét adjuk meg.

26 400 Ft

    További termékeink:

    Kategóriák